Jak skutecznie wyczyścić srebra?

Srebrna zastawa stołowa od pokoleń gości na niejednym polskim stole. Nie bez powodu. Już nasze babcie wiedziały, że srebro – oprócz niezaprzeczalnego piękna i elegancji – uznawane jest także za naturalny antybiotyk, który działa dezynfekująco, przeciwbakteryjne i grzybobójczo. Jednak, aby w pełni cieszyć się z jego walorów, należy o nie odpowiednio dbać. Właściwa konserwacja i przechowywanie to podstawa, by srebra służyły nam latami. Odpowiednia konserwacja i przechowywanie uchroni je przed śniedzieniem. Wyroby ze srebra należy – przede wszystkim – przechowywać w ciemnych miejscach. Dodatkowo powinny być one opakowane w foliowe woreczki – w ten sposób kruszec nie wejdzie w reakcję w tlenem i nie zmieni koloru. Produkty nie powinny mieć również kontaktu z wilgocią, a po użyciu należy je dokładnie umyć ręcznie i wytarzać do sucha. Kurek podkreśla również, że wyroby ze srebra nie nadają się do mycia w zmywarce. Jeśli na srebrze pojawią się pierwsze przebarwienia warto od razu się ich pozbyć. Jaką metodę wybrać?

Sztućće

Oto kilka skutecznych sposobów na czyszczenie sreber:

 

1. Pasta do zębów

To jeden z najpopularniejszych domowych sposobów. Pasta do zębów, która na co dzień chroni nasze zęby, może doskonale zadbać także o srebro i przykrócić mu dawny blask. Wystarczy nałożyć niewielką ilością produktu ma szczoteczkę i delikatnymi, okrężnymi ruchami wypolerować srebrne przedmioty, a następnie opłukać je i dokładnie wytrzeć.

Łyżka

2. Soda z octem

 

Ta metoda jest również skuteczna. Aby ją zastosować należy wlać do miski po jednej łyżce sody i octu. W otrzymanym roztworze zanurzamy przedmioty na maksymalnie 15 minut, a następnie przemywamy ciepłą wodą i dokładnie wycieramy.

nóż

3. Mąka z wodą

 

Do tego sposobu potrzebna będzie jedynie mąka ziemniaczana i odrobina wody. Proporcje należy połączyć ze sobą tak, aby uzyskać gęstą pastę. Tak, jak w przypadku pasty do zębów, srebro należy wypolerować delikatnymi kolistymi ruchami, a następnie umyć i osuszyć produkt.

Srebrne sztućce

 

4. Sok z cytryny

 

To jedna z najstarszych metod. Sok z cytryny skutecznie rozjaśnia powierzchnię srebra i skutecznie delikatnie usuwa przebarwienia. Wystarczy wycisnąć sok, przetrzeć nim zaśniedziałą powierzchnię, a potem przemyć ciepłą wodą i wytrzeć do sucha.

Sztućce ze srebra

5. Roztwór solny

Do czyszczenia można wykorzystać także sól kuchenną. Aby jednak sposób okazał się skuteczny, należy wcześniej wyłożyć naczynie folią aluminiową, wypełnić je wrzącą wodą i rozpuść w nim sól. Na jeden litr wody należy użyć ok. pięciu łyżeczek soli. Do tak przygotowanego roztworu wkładamy srebro na kilka godzin, a potem myjemy je i dokładnie osuszamy.