Srebra z polską duszą – Jakie były losy słynnego producenta HEFRY?

Każdy z nas ma w swoim domu sztućce. Często nie zwracamy jednak uwagi na producenta, bo liczy się cena i łatwa dostępność produktu. Zupełnie inaczej było kiedyś. Klienci doceniali klasykę oraz solidne rzemiosło poparte wieloletnim doświadczeniem. Teraz trend robienia produktów na zamówienie powraca do łask, gdyż produkt robiony od wieków zwyczajnie musi mieć w sobie to „coś”.

Fraget

Fraget

Warszawska Fabryka Platerów „HEFRA” to marka, której tradycja sięga blisko 200 lat. Jako jedyna w Polsce produkuje ekskluzywne sztućce i galanterię stołową, które wytwarzane są w całości ze srebra najwyższej próby 925, platerowane srebrem próby 999 i wykonane ze stali nierdzewnej 18/10. Firma ma też niezwykle ciekawą historię. W 1824 r. fabrykę srebrnych sztućców i platerów utworzył przybyły z Francji przedsiębiorca Alfons Fraget. Wkrótce do spółki dołączył jego brat Józef, który wprowadził do  najnowocześniejsze technologie i maszyny stosowane w przemyśle platerniczym, co miało zapewnić fabryce ten sam standard, który miała paryska, uznana za najdoskonalszą. Tak wyposażony zakład niemalże z miejsca stał się cenionym dostawcą wykwintnych sreber i platerów dla bogatych elit, arystokracji i najbardziej wpływowych osób w Polsce i na świecie.

Konkurencja Henneberga

Tymczasem jeden z dawnych pracowników braci Fraget – Juliusz Józef Henneberg w 1856 r., który zdobył fach u Frageta postanowił otworzyć własny srebrzany biznes. Równie szybko osiągnął sukces, który działał równie prężnie, choć nieco bardziej nowocześnie.  Stawiając na jeszcze bardziej nowoczesne rozwiązania i wzory, choć majestatyczne zdobienia sreber Frageta nadal były najpopularniejsze. To właśnie wyroby Fragetów zdobyły uznanie Konstantynopola, gdzie w 1887 r. otworzono sklep firmowy, by mógł się w nim zaopatrywać się sam sułtan. Srebra sprzedawano także w Tbilisi, Lwowie, St. Petersburgu, Odessie, Kijowie i Wilnie. Sukcesów w wytwórstwie platerniczym nie zachwiała nawet I wojna światowa. Fraget i Henneberg szczycili się doskonałymi wynikami sprzedażowymi, a dystrybucja rozszerzyła się o takie kraje jak Bułgaria, Persja, Grecja, Rumunia, a nawet Chiny. W Polsce w fabrykach zaopatrywały się najważniejsze hotele i kasyna, ministerstwa i instytucje rządowe. Sztućce Frageta znalazły się nawet na pierwszym rejsie statku „Batory”, który wypłynął z Gdyni do Ameryki.

Henneberg

Henneberg

Wielki srebrzany kryzys

Po śmierci Józefa Frageta w 1867 r. fabryką zarządzał jego syn Julian. Postanowił on podkreślić polskość produktu poprzez zatrudnianie wyłącznie wysoko wykwalifikowanych robotników z kraju. Dbał też o nich, bo wiedział, że oni zadbają z kolei o jego interes i będą produkowali produkty z należytą starannością. Ta strategia wkrótce się opłaciła. Po II wojnie światowej z fabryki pozostały zgliszcza. Została mocno zniszczona i rozgrabiona, jednak byli pracownicy postanowili ją wskrzesić i przywrócić należyte imię. To jednak nie wystarczyło, by firma znów osiągała takie sukcesy jak kiedyś. Z racji, że fabryka Henneberga była w podobnej sytuacji,  podjęto decyzję, by 1 stycznia 1965 roku dawna fabryka Frageta połączona została z zakładami Henneberga. Od nazwisk założycieli powstała znana dziś marka HEFRA.

Hefra zestaw posagowy

Hefra zestaw posagowy

Szarości PRL

W szarych czasach lat 80. firma na nowo przeżyła rozkwit. Modne komplety posrebrzanych sztućców stały się dla obywateli prawdziwym rarytasem, co zresztą doskonale odzwierciedlały długie kolejki przed sklepami fabrycznymi przy ulicy Jana Kazimierza i Ogrodowej w Warszawie. Niestety ledwie dekadę później nastał koniec prosperity. Trzeba było zamknąć fabryki. Wciąż działała jednak ta warszawska. Sprzedaż spadła o ponad 20 proc., a firma stanęła na pograniczu wielkiego kryzysu. Uznano wówczas jednak, że srebro jest na tyle wartościowym surowcem, że można było go przerobić we własnych zakładach i sprzedawać wyroby z wyższą marżą. HEFRA ze swoją renomą była najlepszym miejscem, w którym można było wdrożyć strategię. I to się sprawdziło. Wśród pospolitości produktów na sklepowych półkach ludzie coraz chętniej wybierali unikalność srebrnych sztućców i platerów, zwłaszcza, że srebro i dla nich było świetną inwestycją na lata.

Historia, która nadal trwa

Hefra obecnie jest w prywatnych rękach, choć właściciele nadal dbają o to, co najcenniejsze – czyli tradycję i wysoką jakość produktów. Zarówno wyroby ze srebrna jak i platerowane znajdują uznanie klientów, a historia produktów Frageta i Henneberga, w dalszym ciągu się pisze. HEFRA nadal, jako jedyna polska firma produkuje sztućce, galanterię stołową, srebrną i platerowaną. Produkty wykonywane są ręcznie, a marka niezmiennie pozostaje wierna swojemu pierwotnemu wizerunkowi, jakim jest polski luksus.

Hefra sklep

Hefra sklep